تهران
کد خبر:7094
پ
۵۷۱۲۷۶۷ – Copy

آفت بلای جان بلوط های ۱۱ استان زاگرس نشین

آفات به‌وجود آمده از خشک‌سالی جنگل‌های بلوط را با خشکیدگی مواجه کرده‌ ، آفت سوسک چوب‌خوار، قارچ زغالی و آفت جوانه‌خوار بلوط نیز در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد،خوزستان، فارس و لرستان رخنه کرده‌است. این آفات مناطق سپیددشت، چم‌چیت، بیشه، شول‌آباد و دادآباد لرستان را درگیر کرده‌است گزارش ها از […]

  • آفات به‌وجود آمده از خشک‌سالی جنگل‌های بلوط را با خشکیدگی مواجه کرده‌ ، آفت سوسک چوب‌خوار، قارچ زغالی و آفت جوانه‌خوار بلوط نیز در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد،خوزستان، فارس و لرستان رخنه کرده‌است.
  • این آفات مناطق سپیددشت، چم‌چیت، بیشه، شول‌آباد و دادآباد لرستان را درگیر کرده‌است گزارش ها از شیوع این آفات در حدود ۲ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان خبر میدهد.
  • کرم جوانه‌خوار بلوط نه تنها لرستان بلکه استان‌های حوزه زاگرس را نیز آلوده کرده‌است مجید توکلی عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان با ذکر این هشدار که حدود ۳۰ گونه مختلف آفت پروانه برگ‌خوار و  ۱۵ سوسک چوب‌خوار مهم در جنگل‌های زاگرس وجود دارد، اعلام کرد که جمعیت حشرات و آفات در این عرصه افزایش یافته‌‌است، به‌گونه‌ای که در حال تغذیه از درختان هستند و خشکیدگی جنگل را رقم زده‌است.
  • جنگل‌های زاگرس در حالی سال‌های اخیر همواره درگیر با آفت و آتش بوده‌‌است که ۶۳ درصد این عرصه بر اثر حریق از بین رفته‌ و هنوز بالگردی به رویشگاه زاگرس اختصاص نیافته‌است تا جوامع محلی با بیل و شاخه‌های درخت آتش از بلوطستان ۱۱ استان کشور بزدایند و بوی کبک سوخته صورت بیابان‌شده زاگرس را خراش ‌دهد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید