تهران
کد خبر:1044
پ
aghajari

بی‌توجهی پتروشیمی‌های به اشتغال بومی ها

نگرش نیوز –  حبیب آقاجری با اشاره به اینکه یک پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قصد دارد آزمون استخدامی برگزار کند که سهمیه خاصی برای بومی‌ها در نظر نگرفته است، اظهار کرد: این پتروشیمی قصد دارد تعداد قابل‌توجهی نیرو استخدام کند که در آن هیچ سهمیه‌ای برای بومی‌های منطقه قرار نداده است. وی […]

نگرش نیوز –  حبیب آقاجری با اشاره به اینکه یک پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قصد دارد آزمون استخدامی برگزار کند که سهمیه خاصی برای بومی‌ها در نظر نگرفته است، اظهار کرد: این پتروشیمی قصد دارد تعداد قابل‌توجهی نیرو استخدام کند که در آن هیچ سهمیه‌ای برای بومی‌های منطقه قرار نداده است.

وی افزود: طبیعی است که جوانان منطقه در رقابت با سایر فارغ‌التحصیلان از سراسر کشور هیچ شانسی برای استخدام نخواهد داشت در حالی که تمام مشکلات و بحران زیست‌محیطی پتروشیمی‌های بی‌شمار منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر بر سر اهالی منطقه هر روزه آوار می‌شود.

آقاجری تأکید کرد: به عنوان نماینده مردم این منطقه با تمام توان و قدرت از برگزاری این آزمون تبعیض‌آمیز جلوگیری می‌کنم مگر اینکه سهمیه قابل قبولی در اختیار جوانان منطقه قرار داده شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر آمار بالای بیکاری در شهرستان ماهشهر گفت: مایه تأسف است که با وجود این همه پتروشیمی و بندر بزرگ در این منطقه شاهد آمار بیکاری ۲۵ درصدی در این شهرستان هستیم. این در حالی است که همه این بیکاران جوانان تحصیل‌کرده و ماده به کار هستند.

آقاجری با اشاره به اینکه با کدام استدلال پتروشیمی‌های منطقه ویژه ماهشهر برای تأمین نیروی خود اقدام به جذب نیرو از سایر نقاط کشورمی کنند، اظهار کرد: حدود ۲۲ هزار جوان بیکار با تحصیلات عالیه و تخصصی در ماهشهر داریم و به جرأت می‌توان گفت هیچ تخصصی وجود ندارد که پتروشیمی‌های منطقه به آن نیاز داشته باشند و در منطقه وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برای ما هم تعجب‌آمیز است که علت علاقه پتروشیمی‌های منطقه به جذب نیروی غیربومی چیست، گفت: متأسفانه از دهه ۷۰ که منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر تأسیس شد جذب نیروهای بومی منطقه در استخدام‌ها مورد بی‌توجهی محض قرار گرفت و این امر باعث شد که ماهشهر با تمام وجود، تاوان این سیاست اشتباه را بدهد.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در مجلس نهم که خودم نماینده بودم قانونی برای سهمیه دادن به نیروهای بومی تصویب شد، بیان کرد: در آن قانون با همکاری وزیر نفت وقت قرار شد استخدام‌ها برای دیپلم به پایین به صورت ۱۰۰ درصدی، فوق‌دیپلم به صورت ۷۰ درصدی و لیسانس به بالا به صورت ۵۰ درصدی از جوانان منطقه باشند.

آقاجری ادامه داد: اتفاقاً این قانون به خوبی اجرا ولی به‌سرعت به محاق فراموشی سپرده شد و تبعیض در استخدام‌ها دوباره آغاز شد تا اینکه امروز هیچ سهمیه خاصی برای استخدام نیروهای بومی نمی‌دهند.

وی تأکید کرد: این موضوع را از طریق دستگاه‌های مختلف دنبال می‌کنیم و باید حق نیروهای بومی داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید