تهران
کد خبر:1834
پ
dastavar

جدیدترین دستاوردهای گروه ملی صنعتی فولاد ایران

نگرش نیوز – مدیر واحد تحقیق و توسعه آقای مهندس محمدی: تیرآهن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی می­باشد و کاربرد آن به عنوان اسکلت ساختمانی موجب شده که تحقیقات زیادی جهت کاهش وزن، افزایش استحکام و شکل پذیری آن انجام گیرد. از آنجایی که شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران یکی از شرکت­های بزرگ تولید […]

نگرش نیوز – مدیر واحد تحقیق و توسعه آقای مهندس محمدی: تیرآهن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی می­باشد و کاربرد آن به عنوان اسکلت ساختمانی موجب شده که تحقیقات زیادی جهت کاهش وزن، افزایش استحکام و شکل پذیری آن انجام گیرد. از آنجایی که شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران یکی از شرکت­های بزرگ تولید کننده تیرآهن در کشور می‌باشد، در همین راستا، با هدف شناسایی و معرفی مزیتهای رقابتی تیرآهن تولیدی خود نسبت به سایر رقبای داخلی، پژوهشی تحت عنوان بررسی خواص مکانیکی و ریزساختاری تیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران و مقایسه با سه شرکت تولید کننده رقیب داخلی توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران و با استفاده از دانش متخصصین و امکانات آزمایشگاهی درون سازمان صورت پذیرفت.

بدین منظور نمونه­ هایی از تیرآهن تولیدی گروه ملی صنعتی فولاد ایران با تیرآهن‌های مشابه سه شرکت تولید کننده داخلی کشور از لحاظ خواص مکانیکی از قبیل استحکام تسلیم، استحکام کششی، درصد ازدیاد طول، چکش خواری (چقرمگی) و ریزساختار (درصد فاز پرلیت، درصد فاز فریت، اندازه دانه فریت، اندازه کلونی پرلیت) مقایسه گردید.

نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که تیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران با توجه به ریزساختار مطلوبی که حین فرآیند نورد گرم ایجاد می‌شود دارای بیشترین چقرمگی (مساحت زیر نمودار تنش-کرنش) در مقایسه با سایر نمونه‌های بررسی شده می‌باشد. همچنین، با توجه به اینکه هدف اصلی فرایند نورد گرم و کنترل پارامترهای آن، رسیدن به فریت ریزدانه می­باشد، نتیجه گرفته شد که فرآیند تولید تیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مطلوب‌ترین نوع فرآیند تولید تیرآهن است.

لازم به ذکر است نتایج و جزئیات این پژوهش در اولین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن (۶ اسفند ماه ۱۳۹۹ دانشگاه شهید چمران اهواز) منتشر و در پایگاه­های استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و اطلاع رسانی سیویلیکا (CIVILICA) نمایه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید