تهران
کد خبر:542
پ
سیدجلال فیاضی

سفر نکنیم، موج سوم جدی است

همین کاهش که می تواند منجر به کاهش حساسیت ها شوداین نگرانی را دامن می‌زند که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا موج عظیمی از سفر زمینه‌های موج سوم کرونا را فراهم آورد. حساسیت و مراقبت مردم در موج اول کرونا و البته محدودیت های اعمال شده از سوی ستاد ملی موجب مهار نسبی کوئید۱۹ شد […]

همین کاهش که می تواند منجر به کاهش حساسیت ها شوداین نگرانی را دامن می‌زند که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا موج عظیمی از سفر زمینه‌های موج سوم کرونا را فراهم آورد.

حساسیت و مراقبت مردم در موج اول کرونا و البته محدودیت های اعمال شده از سوی ستاد ملی موجب مهار نسبی کوئید۱۹ شد به طوری که میزان فوت بیماران به حدود ۳۰ نفر و ابتلای روزانه به کمتر از هزار نفر کاهش یافت. اما لغو محدودیت ها و کاهش حساسیت مردم و عدم پایبندی به الزامات پیشگیری، موج دوم را با علائم و ویژگی های پیچیده ترو سخت تری پدیدآورد و غم‌ها را افزون ساخت . به طوری که این بار ویروس وحشی ، برخی جوانان راهم به کام مرگ کشاند. دوباره بیمارستانها که به حالت عادی برگشته بود، به بیماران کرونایی اختصاص یافت و مدافعان سلامت فراخوانده شدند . شاخص ها صعودی شد و زنجیره مجالس ترحیم جمع بیشتری از هموطنان ما را در سوگ عزیزانشان نشاند و حالا شیب کند نزولی بر نگرانی ها برای تکراراین چرخه می افزاید. خوشبختانه مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام در اغلب نقاط کشور با رعایت کامل مراقبتهای بهداشتی برگزار می شود و هیئت‌ها شور حسینی را با مراقبت زینبی توام کرده اند تا هیچکس صرفاً به خاطر حضور در مجلس عزای سیدالشهدا گرفتار بیماری نشود. این پایبندی ها با حساسیت بیشتر در حال فراگیری است . اما سفر در روزهای تعطیل می تواند ثمره تلاش های هفته های اخیر را بر بادداده و بار دیگر کشور را در معرض موج سوم قرار دهد به ویژه اینکه از آغاز فصل پاییز ادغام دو اپیدمی کرونا و آنفولانزا اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

در این میان اکتفا به توصیه برای پرهیز از سفر در ایام تعطیلی به تنهایی نمی‌تواند کارساز باشد. به نظر می رسد ستاد ملی کرونا باید برای برخی از مناطق کشور که هم در وضعیت قرمز هستند و هم احتمال سفر به این شهرها بیشتر است محدودیت ها و ممنوعیت هایی را تصویب کند. از جمله مراکز زیارتی نظیر مشهد و نیز شهرهای شمالی کشور که محتمل‌ترین مقاصد سفر هستند باید مشمول این محدودیت ها شوند. چنان که سفر به کربلا تا ۱۳ محرم ممنوع شده است تازائران سوگوار به خاطر ازدحام عظیم جمعیت در معرض خطر قرار نگیرند.

انتظار می‌رود هموطنان عزیز و عزاداران حسینی بخاطر حفظ سلامت خود و عزیزانشان  امسال تاسوعا و عاشورا در شهر خود سوگواری کنند و از سفر به شهرهای زیارتی از جمله مشهد که هنوز در وضعیت قرمزاست به توجه جدی پرهیز کنند و برای این سفرها محدودیتهای قانونی نیز اعمال شود.

در شرایط کنونی معلوم نیست سفرها به «سلامت» ختم شود بلکه ممکن است برخی از سفرها ختم به «قیامت» گردد؛ مراقبت کنیم!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید