تهران
کد خبر:423
پ
unnamed

نظارت میدانی رئیس مجلس فرصتی مناسب برای توسعه خوزستان است

نگرش نیوز – شورای ائتلاف نیروهای انقلابی خوزستان در رابطه با سفر ۴روزه رئیس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان بیانیه‌ای به‌شرح ذیل صادر کرد؛ جناب آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با سلام و احترام؛ سفر چهارروزه جنابعالی به استان خوزستان که با حضور در بین مردم شهیدپرور چندین شهرستان و بازدید […]

نگرش نیوز – شورای ائتلاف نیروهای انقلابی خوزستان در رابطه با سفر ۴روزه رئیس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان بیانیه‌ای به‌شرح ذیل صادر کرد؛

جناب آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛ سفر چهارروزه جنابعالی به استان خوزستان که با حضور در بین مردم شهیدپرور چندین شهرستان و بازدید از پروژه‌های عمرانی همراه بود، بار دیگر عزم راسخ نظام اسلامی را در راه پیشرفت و اعتلای استان خوزستان به‌تصویر کشید و موجبات دلگرمی مردم را فراهم آورد.

مجلس یازدهم، مجلسی انقلابی است که به‌فرموده رهبر معظم انقلاب «خوشبختانه یکی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران انقلاب است.»، این بیانات از یک سو کار را برای مجلس شورای اسلامی دشوارتر می‌سازد و از سوی دیگر انگیزه کار و تلاش را در میان نمایندگان مجلس یازدهم افزایش می‌دهد.

نیک می‌دانید که مردم انقلابی استان خوزستان همواره پشتیبان ولایت و حافظ مرزهای کشور هستند و این موضوع را در مقاطع مختلف تاریخی از جمله دفاع مقدس و جهاد عشایر با استعمار انگلیس به‌خوبی نشان داده‌ و دین خود را به اسلام ادا کرده‌اند.

همان‌طور که مستحضر هستید و از نزدیک از زبان مردم خوزستان شنیده‌اید، این استان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که با توجه به پیچیدگی‌های موجود برای حل آنها، مردم خواستار عزم ملی، کار کارشناسی و مدیریتی کارآمد و جهادی در استان هستند.

مردم به‌درستی انتظار دارند در پی نظارت میدانی شما از استان خوزستان، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده مجلس شورای اسلامی، نسبت به پیگیری مشکلات این خطه زرخیز اقدام شود که از جمله مهمترین آن موارد، شبکه آب و فاضلاب به‌عنوان بزرگ‌ترین معضل عمرانی استان است.

این مشکل در تمام فصول سال گریبان‌گیر شهرها و مناطق مختلف استان خوزستان است به‌طوری که اخباری همچون بی‌آبی در ۷۰۰ روستای استان، تخلیه بیش از نیمی از فاضلاب شهری در کارون، تلاقی آب شرب و فاضلاب، جاری شدن فاضلاب در معابر شهری و… گاه به تیتر اول رسانه‌های کشور تبدیل می‌شوند.

تنها در کلان‌شهر اهواز ۵۶۰ میلیارد تومان در سیلاب فروردین ۹۸ و یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در آبگرفتگی شدید آبان ۹۸ به شبکه فاضلاب به‌علت عدم تکمیل طرح جامع فاضلاب خسارت وارد آمد و باعث عقبگرد در اجرای طرح جامعی شد که خود نیز به‌علت گذر زمان نیاز به تجدید نظر دارد.

تخصیص درصد ناچیزی از اعتبارات مربوط به مصوبه هیئت محترم دولت (مورخ ۱۵ فروردین ۹۶)، اجرای پروژه‌های اضطراری و ترمیم نقاط ریزشی خطرناک موجب عدم تکمیل طرح جامع شبکه فاضلاب اهواز گردیده است؛ همچنین نظارت دقیق کارشناسی بر نحوه اجرای پروژه‌ها و هزینه‌کرد اعتبارات نکته مغفولی است که در مواردی مانند بلااستفاده ماندن تصفیه‌خانه بزرگ شرق اهواز بار دیگر سر باز زد.

استان خوزستان با وجود ثروت‌های عظیم خدادادی، توانمندی‌های ارزشمند انسانی و ظرفیت‌های گسترده آن که بر هیچ‌کس پوشیده نیست دارای بیشترین تعداد سکونت‌گاه‌های غیررسمی و مناطق کم‌برخوردار می‌باشد و دچار عقب‌ماندگی‌ها و مشکلاتی به‌ویژه در حوزه‌های بهداشت و درمان، آموزش، ورزش و محیط زیست است؛ مردم استان با وجود کم‌آبی، نگران ادامه اجرای پروژه‌های انتقال آب از سرشاخه‌ رودخانه‌ها هستند.

شیوع بیکاری را می‌توان یکی از بزرگترین معضلات اولویت‌دار استان دانست که راه آن حمایت از سرمایه‌گذاری، رفع مشکلات واحدهای تولیدی، استخدام جوانان محلی در صنایع و پرهیز از انتصاب مدیران غیربومی است؛ در راستای حفظ اشتغال موجود و کاهش بیکاری، رفع موانع و تخصیص آب جهت تکمیل طرح ۵۵۰هزارهکتاری مقام معظم رهبری و همچنین رفع مشکلات واحدهای تولیدی و توجه به شهرک‌های صنعتی در وضعیت اقتصادی کنونی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در پایان به‌طور مؤکد از جنابعالی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود در راستای جبران بخشی از عقب‌ماندگی‌های ذکرشده و پیشگیری از بحران‌های محتمل، فوراً با تصویب قوانین و سازوکارهایی، صنایع بزرگ استان به‌ویژه نفت را ملزم به اجرای قانون و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عوارض آلایندگی به استان نمایند.

بدون شک مجلس یازدهم به‌عنوان مجلسی انقلابی و برخاسته از اقشار مختلف مردمی که دل در گروی انقلاب و نظام دارند، با سرلوحه قرار دادن بیانات رهبر فرزانه انقلاب و نظارت بر حسن اجرای قوانین می‌توانند موجبات خیر و برکت را برای مردم و سرافزاری و سربلندی را برای خود به ارمغان آورند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید