تهران
کد خبر:7467
پ
۶۲۵۰۲۶۰۶

هنرمند پیشکسوت خوشنویسی مسجدسلیمان تجلیل شد

در مراسمی و با حضور جمعی از مردم، هنرمندان، مسئولان شهرستان مسجدسلیمان و نیز رییس انجمن خوشنویسان استان خوزستان از جهانگیر مکی‌پور از خوشنویسان برجسته کشور تجلیل شد. به گزارش ایسنا، سید ستار فاطمی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان، در سخنانی با اشاره به نقش مثبت انجمن‌های فرهنگی هنری شهرستان در تربیت هنرمندان […]

در مراسمی و با حضور جمعی از مردم، هنرمندان، مسئولان شهرستان مسجدسلیمان و نیز رییس انجمن خوشنویسان استان خوزستان از جهانگیر مکی‌پور از خوشنویسان برجسته کشور تجلیل شد.

به گزارش ایسنا، سید ستار فاطمی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان، در سخنانی با اشاره به نقش مثبت انجمن‌های فرهنگی هنری شهرستان در تربیت هنرمندان گفت: هنر خوشنویسی در شهرستان مسجدسلیمان با توجه به هنرمندان خبره همچون استاد مکی‌پور یکی از نقاط قوت بوده که وجود هنرمندان خوشنویس در سطوح عالی نیز شاهدی بر این ادعا است.

وی ادامه داد: استادان، هنرمندان و انجمن‌های این شهرستان از ظرفیت خوبی برخوردار هستند و می‌توانند در زمینه‌های مختلف تاثیرگذار باشند. بنابراین تجلیل از آنها بسیار ارزشمند است و باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه می‌شود.

رضا زدوار، رییس انجمن خوشنویسان استان خوزستان و عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، نیز ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این مراسم گفت: خوشنویسی در استان خوزستان روند رو به رشدی نسبت به سایر استان‌های کشور داشته است و امیدواریم با حمایت‌های بیش از پیش مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این روند ادامه داشته باشد.

زدوار همچنین از مسئولان شهرستان خواست حمایت از هنرمندان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند تا آنان نسبت به ادامه کار دلگرم‌تر شوند.

برپایه اعلام اداره کل ارشاد خوزستان، استاد جهانگیر مکی‌پور متولد ۱۳۴۲ در روستای دیمه درب از توابع شهرستان هفتکل است. وی دوره ابتدایی را تا کلاس دوم در زادگاهش و از کلاس سوم دبستان تا کلاس پنجم ابتدایی را در دبستان آسماری شهرستان هفتکل گذراند. همچنین دوران سه ساله راهنمایی را در مدرسه ابوریحان مسجدسلیمان دوران دبیرستان را در دبیرستان داریوش محمدی و دبیرستان دکتر علی شریعتی گچساران گذراند و موفق به اخذ دیپلم علوم تجربی شد.

مکی‌پور در اولین کنکور تربیت معلم بعد از انقلاب فرهنگی که در سال ۱۳۶۱ برگزار شد در رشته هنر تربیت معلم شهید مطهری تهران پذیرفته شد و اولین استاد وی در خوشنویسی استاد نصرالله افجه‌ای از هنرمندان تراز اول نقاشی خط بود و پس از آن از استاد قربانعلی اجلی بهره برد و از سال ۶۳ نیز به عنوان دبیر هنر با مدرک فوق دیپلم هنر در مدارس مسجدسلیمان شروع به تدریس کرد و در این دوران با کانون فرهنگی تربیتی شهید رجایی مسجدسلیمان همکاری داشت.

مکی‌پور به صورت مکاتبه‌ای با انجمن خوشنویسان از محضر استادان محمدعلی سبزه‌کار و استاد فلسفی در خط نستعلیق و در خط شکسته نستعلیق و از محضر استادان اسرافیل شیرچی و استاد یدالله کابلی بهره برد و برای ادامه تحصیل در رشته کارشناسی هنرهای تجسمی به دانشگاه تهران رفت و در سال ۷۵ فارغ‌التحصیل شد که در همان سال به عنوان سرپرست و مدرس انجمن خوشنویسان شعبه مسجدسلیمان انتخاب شد و تاکنون ادامه دارد.

او در سال ۷۷ به عنوان مدرس رشته نقاشی در هنرستان کار و دانش فردوس انتخاب شد و با تلاش‌های فراوان او و موری‌نژاد مسئول کار و دانش وقت موفق به دریافت مجوز رشته نقاشی در هنرستان دخترانه فردوس شد و به مدت ۱۵ سال در این هنرستان به تنهایی به امر آموزش هنرجویان رشته نقاشی پرداخت و نتیجه آن نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ نفر لیسانس و فوق لیسانس رشته نقاشی و گرافیک است. مکی‌پور در سال ۹۳ بازنشسته شد. او دارای مدرک فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید