تهران
کد خبر:3974
پ
فاقد تصویر شاخص

پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان روی میز قضا است

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان روی میز قضا است، گفت: از صندوق و مجموعه های وابسته به آن بازرسی هایی به عمل آمد؛‌ متوجه شدیم صدمه اساسی به این صندوق وارد شده و یک سری مسائل سنگین حقوقی در اینجا مطرح شده است.

حجت الاسلام والمسلمین «محمد مهدی عرب انصاری» در دومین روز نشست مطالبه گران آموزش و پرورش افزود: از صندوق ذخیره فرهنگیان و مجموعه های وابسته به آن بازرسی هایی به عمل آمد، با مدیر عامل صندوق نیز جلسه داشتیم و متوجه شدیم متاسفانه صدمه اساسی به این صندوق وارد شده و یک سری مسائل سنگین حقوقی در اینجا مطرح شده است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه بقیه الله، وی ادامه داد: بعضی از مدیران برنامه‌ای را مطرح کرده بودند که سبب ضایع شدن حقوق بعضی از بازنشستگانی می‌شد که در ظاهر تسویه حساب کرده‌اند، اما در واقع فقط یک حداقلی را دریافت کرده بودند. متوجه شدیم که سهم افراد، آن عدد و رقمی نیست که مثلا هیات مدیره مطرح می‌کند.

عرب انصاری با بیان اینکه افراد خاطی ملزم شدند که به  اعضای صندوق با نگاهی که در بحث مشترک به تفاهم رسیدیم، محاسبه کنند؛ گفت: ممکن است صندوق بازپرداختی حتی به کسانی که به ظاهر تسویه حساب کرده‌اند داشته باشد و یک افزایش سرمایه‌ای متوجه معلمانی که عضو صندوق هستند، خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور گفت: در بحث نقدینگی صندوق و جبران بدهی‌های آن، قدم‌های امیدوار کننده ای برداشته شده است.

حوزه تعلیم و تعلم باید فضای امن  برای دانش آموزان باشد
وی افزود: حوزه تعلیم و تعلم باید فضای امن و پناهگاهی برای دانش آموزان باشد؛ ولی متاسفانه در حال حاضر فشارهای جانبی و روانی بر دانش آموزان وارد می کند که این فضای آرام را متشنج می کنند.

عرب انصاری  گفت: بحث نمره آوردن، رقابت، آینده هایی که برخی از والدین بدون در نظر گرفتن توانمندی دانش آموزان در نظر می گیرند و کنکور که بحران اصلی این مسئله است دانش آموزان را به سپری کردن دوران پر استرسی در زمان تحصیل مجبور می کند.

هنوز تعریف مشخصی از خانواده در آموزش و پرورش نداریم
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان ساخت: در آموزش و پرورش هنوز تعریف مشخصی از خانواده نداریم. کشور ما به جهت کنترل جمعیت و سیاست های غلط جمعیتی به سمت کهنسالی حرکت می کند و برخی از صاحب نظران معتقدند این مساله یک فاجعه است و در آینده با بحران نیروی انسانی مواجه خواهیم شد. شاید یکی از دلایل آن این است که نتوانسته ایم تعریف درستی از بنیاد خانواده ارائه دهیم و آموزش و پرورش نیز در نقد و رد این سیاست های غلطی که در حوزه جمعیت وارد شده است، نقش اساسی را ایفا نکرده است.

عرب انصاری افزود: در جنبه های آموزشی اولویتی برای اصلاح نظام آموزشی نداریم و در ارتباط با سند تحول نظام آموزشی که قطعا برای این سند سرمایه گذاری های فراوانی شده است،  کارشناسان خبره ساعت های زیادی در این مورد مطالعات انجام داده اند و شوراهای بالا دستی در سند به صورت مفصل کار کرده اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: در ساختار نظام آموزشی، محتوی آموزشی منطبق با ساختار جامعه و کاربردی نیست، آینده شغلی دانش آموزان را تضمین نمی کند و فضای رعب و وحشتی برای دانش آموزان ایجاد می کند.

وی یادآور شد: در بحث محتوا در آموزش و نظام مند کردن اگر بخواهیم تاثیر سند تحول نظام آموزشی و استفاده تکنیکی از نرم افزارهای آموزشی را ارزیابی کنیم؛ می بینیم تاکنون توفیق زیادی نداشتیم که مصادیق آن از طریق آسیب شناسی قابل بررسی است.

عرب انصاری گفت: بعضی از دروس کاربردی مانند تعلیمات دینی که جنبه های پرورشی، تربیت مسائل روحی و روانی را دارند در آموزش و پروش مورد کم توجهی قرارگرفته اند و باید توجه بیشتری به این دروس شود. در کشور با کمبود مربی دینی مواجه هستیم و در این حوزه معلم و حمایت کمتری داریم.

وی تصریح کرد: روش های نوین آموزشی در آموزش و پرورش کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. شیوع ویروس کرونا باعث شد که آموزش و پرورش در این حوزه خیزی بردارد، اما با توجه به تجارب جهانی و باید و نباید های منطقه ای از این فرصت ها می توانیم استفاده بیشتری کنیم .

عرب انصاری افزود: در حوزه تربیت ذهن، روان، اخلاق و مسائل اجتماعی و دینی باید برنامه ریزی جامعی داشته باشیم تا دانش آموز پس از پایان دوران تحصیل و ورود به دانشگاه شخصیت شکل یافته و جامعی داشته باشد. یکی از دلایلی که دانش آموزان پس از ورود به دانشگاه  تاثیر پذیر می شوند و تغییر هویت ، شخصیت و … می دهند، به این دلیل است که در دوره آموزش و پرورش استحکام لازم را بدست نیاورده اند.
دغدغه های رهبر در حوزه آموزش و پرورش دغدغه ماست
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور گفت: چند نگاه در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد. مخالفت شدید با سند ۲۰۳۰ که از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) است و ما آن را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده ایم و هر کجا از اجرای این سند اثری دیدم وارد شدیم و تذکر دادیم و مجوز باطل شد، اما مجددا گزارش هایی از سراسر کشور می رسد که برخی در صدد اجرای این سند هستند که عمده مکان اجرای آن مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی با آموزش های عجیب و غریب است.

وی تصریح کرد: گزارشی تهیه شد و با دستور مقام معظم رهبری وارد حوزه عمل شدیم و مهد کودک ها و پیش دبستانی ها زیر نظر آموزش و پرورش آمدند.

عرب انصاری خاطر نشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور از زمانی که آیت الله رئیسی ریاست قوه و آقای درویشیان ریاست سازمان بازرسی کشور را در دست گرفتند؛ سند تحول قوه را تهیه کردند و رویکردهای خود را نسبت به محیط های بازرسی تغییر دادند. در گذشته بازرسی ها شکلی بود و در مورد عملکردها بود، ولی مدتی است که وارد محتوی شده ایم و نظارت ما واقعی تر، دقیق تر و اصولی تر شده است.

وی افزود: ارتباط ما با آموزش و پرورش ارتباط نزدیکی است و آموزش و پرورش همراه ما است. در آموزش و پرورش مخاطرات زیادی داریم.
جذب معلم ها را رصد می کنیم

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور خاطر نشان ساخت: جذب معلم ها را رصد می کنیم. نظارت جدی بر آموزش و پرورش داریم. سازمان بازرسی اسم بزرگی دارد، اما در حوزه آموزش و پرورش باید نظارت بر کل فرآیند آموزش، پرورش، تعلیم و تعلم را داشته باشند. این طبیعتا شدنی نیست و باید رئوس مسائل مهم را مورد بررسی قرار دهیم، اما حوزه نیروی انسانی و محتوی، بودجه و اعتبارات از چشمان ما دور نمی ماند و همه جانبه نگر به مسائل نگاه می کنیم.

عرب انصاری افزود: برای جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش مقام معظم رهبری تاکید زیادی بر جذب و ورود معلم برای آموزش و پرورش از دانشگاه فرهنگیان دارند.

وی تاکید کرد: واحدهایی که به آموزش پرورش مرتبط و یا مستقل می شوند باید تحت نظارت کامل این وزارت خانه قرار گیرند، به عنوان مثال مهد کودک ها به عنوان سازمان مستقلی در نظر گرفته شده اند.

عرب انصاری تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برای فرزندان ایرانی از بدو تولد تا مهد کودک نیز سازمانی در حال طراحی و برنامه ریزی است. در برنامه ریزی این سازمان از اساتید علوم اجتماعی، تربیتی، کودک و …  کمک گرفته ایم تا آموزش های لازم از بدو تولد برای فرزندان ایران طراحی، برنامه ریزی و اجرا شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور افزود: سازمان بازرسی کشور اخیرا عضو افتخاری با نام دیده بان جذب می کند و دیده بان های صادق، دلسوز و متعهد نظام به کلیت نظام کمک می کنند و شما فرهنگیان عزیز  در آموزش و پرورش می توانید دیده بان ما باشید و می توانیم نشست های سه جانبه بین سازمان بازرسی، آموزش و پرورش و قرارگاه بقیه الله برگزار کنیم.

وی یاد آور شد: جوانان خارج از وظیفه اداری باید دیده بان باشند؛ زیرا دستگاه های نظارتی و اجرایی به میزان لازم به وظایف خود عمل نمی کنند و اندکی پس از ورود تحت تاثیر عادت های اداری دستگاه ها قرار می گیرند و در سنت های رایج ذوب می شوند و بسیاری از فعالیت ها مغفول می ماند.

عرب انصاری گفت: هرجا حس کنیم فعالیتی مغایر قانون اتفاق افتاده است، نامه هشداری می دهیم. اگر عمل نکردند گزارش موردی تشکیل می شود. هیات رسیدگی به تخلفات ریاست جمهوری به تخلفات مدیر کل به بالا و شعب قضایی کارکنان را مورد بررسی قرار می دهد.

وی افزود: دانش آموزان ۱۲ سال از عمر خود را در سیستم آموزشی سپری می کنند. روش های تربیتی که در این ۱۲ سال به آنها ارائه می شود در آینده این دانش آموزان و جامعه تاثیر بسزایی دارد؛ پس باید نظارت جامع و کاملی روی این وزارت خانه و برنامه های آن داشته باشیم.

برای آموزش و پرورش از بدو تولد برنامه ریزی شود

عرب انصاری افزود: باید پرسید آیا در این سال ها سیستم ما با مباحث آموزشی خود توانسته است دانش آموز حق طلب، دارای دانش، حکمت، مهارت اندیشیدن و تفکر، ریسک عقلانی، زیبایی شناسی و تحلیل را تربیت کند.

وی خاطر نشان ساخت: آیا این دانش آموز مسئولیت شناس، مسئولیت پذیر و نیروی مفید برای مشارکت های اجتماعی تربیت شده است؟ این دانش آموز براساس خاستگاه انقلاب عظیم اسلامی تربیت می شود؟ آیا اینها مکتب شهید سلیمانی را درک می کنند؟آیا این دانش آموزان ضرورت مکتب اسلام را احساس می کنند؟ اگر بخواهیم پاسخ این سئوالات را بدهیم باید به سمت آسیب شناسی در حوزه آموزش و پرورش برویم و مسئله ای که وجود دارد این است که سیستم آموزشی ما سیستم آموزشی کارآمدی در بخش آموزش و پرورش نیست.

نشست مطالبه گران آموزش و پرورش ٣٠ و ٣١ اردیبهشت ماه در سالن اجلاس مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه با هدف تحقق کامل سند تحول آموزش و پرورش توسط مجمع مطالبه گران آموزش و پرورش با حمایت قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه الله اعظم (عج) برگزار شد.

این نشست مطالبه گری با حضور محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی عرب انصاری معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور، حسین ظفری عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) و رییس مرکز رسانه و جنگ نرم، حجت السلام والمسلمین روح الله میرزایی عضو سابق مطالبه گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر، پناهی معاون هماهنگی هیئت رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش، مجید حسینی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و منتقد نظام آموزشی، مهدی انصاری تهیه کننده برنامه گرانیگاه شبکه افق(تجربیات مظالبه گری) و جمعی از فعالان حوزه آموزش و پرورش در روز دوم برگزار شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید