تهران
کد خبر:698
پ
یوسفی

پیگیر زمین‌هایی که شهرداری زیر قیمت واگذار کرده هستیم

نگرش نیوز – مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس درباره آخرین وضعیت خوزستان توضیح داد: متاسفانه نگاه بخشی در کشور وجود دارد که امیدواریم در این دوره از مجلس شورای اسلامی بتوانیم آن را تغییر دهیم . برخی از مناطق کشور توسعه یافته هستند و برخی از […]

نگرش نیوز – مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس درباره آخرین وضعیت خوزستان توضیح داد: متاسفانه نگاه بخشی در کشور وجود دارد که امیدواریم در این دوره از مجلس شورای اسلامی بتوانیم آن را تغییر دهیم . برخی از مناطق کشور توسعه یافته هستند و برخی از مناطق نظیر سیستان و بلوچستان و مناطق مرزی و جنوبی و به خصوص خوزستان در حوزه تامین آب و برق مورد نیاز و یا حتی دفع فاضلاب نیز دچار مشکل هستند.

 

وی ادامه داد: استان خوزستان با داشتن ۵ رودخانه پر آب کشور حدود ۴۰ درصد از منابع آبی کشور را تامین می‌کند و ۶ سد بزرگ در این استان وجود دارد ولی با این حال برای تامین آب شرب موردنیاز مردم با مشکلات زیادی روبرو است.

 

سفر نمایندگان برای بررسی وضعیت اهواز

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیح داد: در این دوره از مجلس سعی کردیم با روحیه تحول در کنار پیشکسوتان رویکردهای قبلی را تغییر دهیم. چنانچه در هفته دوم تشکیل مجلس یازدهم در حالی که هنوز ساختار کمیسیون‌ها به طور کامل شکل نگرفته بود، ۱۲ تن از نمایندگان را به اهواز بردیم و آنها باورشان نمی‌شد که در اهوازی که مجموع ۷۸ درصد منابع نفت و گاز کشور را تامین می‌کند ، مردم با فاصله ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر از شهر اهواز، آب شرب ندارند.

 

وی تاکید کرد: نمایندگان طی این سفر متوجه شدند که سطح محرومیت در این استان بالاست و همین سفر کمکی کرد تا بتوانیم مشاهدات نمایندگان را به هیئت رییسه مجلس انتقال دهیم و در نهایت وعده‌ای داده شد که سعی می‌شود ظرفیت مجلس برای نمایندگان مناطق محروم به کار گرفته شود.

 

نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم اضافه کرد: به همین منظور اولین سفر نمایندگان و هئیت رییسه مجلس به استان خوزستان انجام شد که موضوعات مطرح شده را به عینه مشاهده کنند. نمایندگان مجلس با نظارت بر روند فعالیت در خوزستان، بررسی کردند که آیا اعتبارات و منابعی که به این استان تخصیص داده شده به خوبی مدیریت شده یا نه.

 

بررسی وضعیت خصوصی سازی در خوزستان

وی در ادامه تشریح کرد: همچنین برخی از اتفاقاتی که در حوزه خصوصی سازی در مناطقی مانند هفت تپه افتاد و یا موضوع واگذاری یک شرکت مادر تخصصی مانند ملی حفاری یا توسعه نیشکرها و نیروگاه‌ها که می‌تواند تجربه تلخ گذشته را تکرار کند، توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

 

یوسفی اضافه کرد: همچنین نمایندگان از بعد برنامه ریزی هم تصمیماتی گرفتند تا برای بودجه سنواتی سال ۱۴۰۰، اگر دولت مانند سال گذشته، برنامه خود را دیر به مجلس ارائه نکند، می‌توانیم با نگاه ویژه‌ای که هم ریاست مجلس و هم نمایندگان دارند، بخشی از اعتبارات به این مناطق داده شود. در برنامه هفتم توسعه نیز که قرار است سال آینده طرح ریزی شود، موضوع خط‌های اعتباری برای حل مشکل ۷۰۲ روستای استان خوزستان نیز لحاظ شود.

 

اشتغال ۸۰۰ هزار نفر با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان

وی خاطر نشان کرد: همچنین اگر منابع آبی طرح۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری توسط وزارت نیرو تامین شود، موجب می‌شود که ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر مشغول به کار شوند.

 

یوسفی گفت: در حال حاضر رتبه یک تولید محصول گندم در ایران متعلق به خوزستان است. هفته گذشته مجلس شورای اسلامی، طرح دو فوریتی خرید تضمینی محصولات را بررسی می‌کند. این مجلس موضوعاتی را بررسی می‌کند که ممکن است منافع برخی از افراد سودجو را به خطر بیندازد اما در عین حال مدافع منافع مردم است.

 

نماینده مردم اهواز ادامه داد: با اینکه متهم به سیاسی کاری می‌شویم اما اعلام کردیم به جای آنکه با علاقه برخی از افراد خاص سیاسی با دلار چند هزار تومانی، گندم وارد کنید اگر قرار است گندم را از کشاورز شریفی بخرید که الان کود موردنیاز فعالیتش از ۵۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است ، در زمان خرید محصولات کشاورزان، کمترین میزان برای خرید گندم از کشاورز را در نظر نگیرید.

 

جلوگیری از واردات بی رویه

وی ادامه داد: ما به دنبال تعامل با دولت هستیم و می‌خواهیم با ریل گذاری مناسب، حرکت کنیم. در استان خوزستان نزدیک به ۱۸۱ هزار هکتار شلتوک برنج کاشته شده است. این درحالی است که نیاز کشور نزدیک به ۳ میلیون تن برنج است و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید می‌کنیم و فقط ۸۰۰ هزار تن برای واردات می‌خواهیم. با این حال مشاهده می‌کنیم تا ۳ برابر نیاز بازار، واردات داریم.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما در مجلس درباره تخلفات این چنینی ورود خواهیم کرد. در شهرداری اهواز، زمین‌هایی را با ۴۰ درصد زیر قیمت واگذار کردند که به عنوان نماینده مردم این موضوعات را بررسی می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید