تهران
کد خبر:6910
پ
IMG-20220607-WA0369

کارخانه تغلیظ ویناس به بهره برداری رسید

به گزارش گلبانگ زاگرس ؛ دکتر عبدعلی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی عصر سه شنبه (۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۱ )در آیین افتتاح بزرگترین کارخانه تغلیظ ویناس در کشور، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این کارخانه روزانه ۱۲۰۰ مترمکعب ویناس خروجی الکل رازی را به ۱۶۴ مترمکعب ویناس با غلظت ۵۵ تا ۶۰ […]

به گزارش گلبانگ زاگرس ؛ دکتر عبدعلی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی عصر سه شنبه (۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۱ )در آیین افتتاح بزرگترین کارخانه تغلیظ ویناس در کشور، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این کارخانه روزانه ۱۲۰۰ مترمکعب ویناس خروجی الکل رازی را به ۱۶۴ مترمکعب ویناس با غلظت ۵۵ تا ۶۰ درصد تبدیل و تولید می‌کند.

وی افزود : شرکت توسعه نیشکر به عنوان یک شرکت دانش بنیان بزرگ مقیاس، تمام فعالیت هایش بر اساس پایه های علمی و فنی بنا شده است.

ناصری با اشاره به افتتاح بزرگترین کارخانه تغلیظ ویناس در کشور ، گفت: این کارخانه روزانه ۱۲۰۰ مترمکعب ویناس خروجی الکل رازی را به ۱۶۴ مترمکعب ویناس با غلظت ۵۵ تا ۶۰ درصد تبدیل و تولید می‌کند.

این مقام مسئول بیان کرد : از ویناس و باگاس برای تولید کاغذ ، ام دی اف، خوراک دام و سایر محصولات استفاده می شود.

وی یادآور شد: شرکت خمیرمایه و الکل رازی در راستای دستیابی به صنعت سبز و تکمیل زنجیره ارزش خود با بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز دنیا موفق به بهره برداری از اولین کارخانه بازیابی گازbio co2 در کشور گردیده است.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با بیان اینکه تغلیظ این حجم پساب برای اولین بار در کشور صورت می گیرد، گفت: در راستای دستیابی به صنعت سبز و کاهش انتشار گازهای آلاینده زیست محیطی و با بهره‌گیری از منابع و پتانسیل داخل کشور و پس از دریافت موافقت های لازم از سازمان حفاظت محیط زیست استان اقدام به اجرای بزرگترین سیستم تغلیظ پساب صنعتی به عمل آمده است که امکان کاربرد ویناس تغلیظ شده پاستوریزه در خوراک دام و پایه کود کمپوست فراهم می گردد.

این مقام مسئول ویتاس را پسماندی ارزشمند از ملاس خواند و تصریح کرد : تولید خمیرمایه و الکل با استفاده از خوراک اولیه ملاس نیشکر و با طی نمودن مراحل مختلف تخمیر تخلیص و جداسازی انجام می شود.

ناصری با اعلام اینکه به طور تقریبی بین ۸۶ تا ۸۹ درصد وزنی ویناس از آب است؛ بیان کرد: ویناس به دلیل پتانسیل بالا به عنوان کود پتاس و خوراک دام قابل استفاده است است همچنین این ماده آلی به دلیل چسبندگی بالا به عنوان مالچ گیاهی در جاده ها و شن زارها پاشیده می شود.

وی در پایان گفت: از ویناس در مزارع جهت جلوگیری از گرد و غبار و پوشش های عمومی جاده های بین مزارع نیز استفاده می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید